Vývoj na Ukrajině pravděpodobně zvýší úrokové sazby v Rusku až na 9,5 %

Zrychlující se inflace a rostoucí napětí mezi Ruskem a západními státy pro situaci na Ukrajině pravděpodobně přinutí ruskou centrální banku opětovně výrazně zvýšit klíčovou úrokovou sazbu. Poukázal na to nejnovější průzkum agentury Reuters.

Přes 20 analytiků v průzkumu, který Reuters uskutečnil koncem ledna, uvedlo, že banka pravděpodobně zvýší klíčovou úrokovou sazbu na únorovém zasedání o 100 bazických bodů. Pokud tak učiní, hlavní úroková sazba se posune na 9,5 %. Zasedání centrální banky je naplánováno na 11. února.

Nový odhad znamená výraznou změnu v porovnání s očekáváními koncem loňského roku. Tehdy analytici uvedli, že počítají se zvýšením hlavní úrokové sazby o 50 bazických bodů.

Výraznější zvýšení úrokových sazeb by mohlo částečně ochránit rubl a ruské trhy, které doplácejí na eskalující napětí mezi Západem a Ruskem v důsledku vývoje situace na Ukrajině. Podle západních států hromadění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou naznačuje přípravu Moskvy k útoku vůči svému sousedovi. Rusko takové plány popírá.

The flag of Ukraine pinned on the map. Horizontal orientation. Macro photography.

„Slábnoucí kurz rublu a geopolitické napětí zvýšily proinflační rizika, a tím i pravděpodobnost tvrdších opatření ze strany ruské centrální banky, která usiluje dostat inflaci pod kontrolu,“ řekl Kirill Sokolov, hlavní ekonom v Sovcombank.

Očekává se, že míra inflace v Rusku dosáhne ke konci letošního roku 5,5 %, zatímco inflační cíl centrální banky je stanoven na 4 %. Ekonomika vzroste podle odhadů analytiků o 2,5 %. Pro srovnání, růst za loňský rok se odhaduje na 4,5 %.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram