Inflace ve Francii dosáhla v lednu největšího tempa za více než 13 let

Růst spotřebitelských cen ve Francii se v lednu zrychlil a dosáhl největšího tempa za více než 13 let. To překvapilo analytiky, kteří očekávali, že se inflace naopak zpomalí. Ukázaly to v úterý předběžné údaje francouzského statistického úřadu INSEE.

Podle rychlého odhadu se index spotřebitelských cen (CPI) ve druhé největší ekonomice eurozóny v lednu zvýšil meziročně o 2,9 % po nárůstu o 2,8 % v prosinci. Analytici přitom očekávali zpomalení jeho růstu v lednu na 2,4 %.

Lednový nárůst cen zboží a služeb ve Francii byl nejstrmější od září 2008. Tento nárůst je výsledkem zrychlení cen energií (na 19,7 % z 18,5 % v prosinci), služeb (na 2 % z 1,8 %) av menší míře i potravin (na 1,5% z 1,4% ).

Na druhé straně se podle předběžných údajů zpomalil růst cen průmyslového zboží (na 0,6 % z 1,2 %) a ceny tabáku mírně klesly (-0,1 % po stagnaci).

France, Flag, French Flag, Seal – Stamp, Sign

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny ve Francii v lednu zvýšily o 0,3 %, o něco více než v prosinci, kdy stouply o 0,2 %. Tento výsledek překonal odhady ekonomů, kteří počítali s poklesem spotřebitelských cen v lednu o 0,2 %.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HISC), který se v celé Evropské unii určuje podle jednotné metodiky, se v případě Francie v lednu meziročně zvýšil o 3,3 % a meziměsíčně o 0,1 %.

TADR o tom informuje na základě údajů INSEE.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram