Ceny ropy pokračují v růstu, v lednu vzrostly

Ceny ropy nahoře tlačí kombinace omezeného zvyšování těžby ze strany největších producentů v OPEC+ a vysoké poptávky v důsledku zotavování ekonomiky. Nervozitu na trzích zvyšuje i rostoucí napětí mezi Ruskem a západními státy za situaci na Ukrajině. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v březnu (kontrakt exspiroval v pondělí 31. ledna) vzrostla ke konci obchodování o 1,18 USD (1,31 %) a obchodování uzavřela na úrovni 91,21 USD (81,76 eura) za barel . Za leden zaznamenala cena Brentu růst o 17%, což je nejvýraznější růst od února loňského roku.

Cena Brentu s dodávkou v dubnu dosáhla do 7:50 SEČ 89,43 USD za barel. Ve srovnání s předchozí uzávěrkou to znamená růst o 17 centů (0,19 %).
Co se týče americké lehké ropy WTI, cena březnového kontraktu dosáhla 88,32 USD/barel. Ve srovnání s předchozí uzávěrkou to představuje růst o 17 centů nebo 0,19 %. V pondělí uzavřela obchodování růstem o 1,5%. I v případě WTI vzrostla cena za leden přibližně o 17 %, nejvýše od února loňského roku.

A pumpjack (oil derrick) and oil refinery in Seminole, West Texas.

Trhy nyní čekají na zasedání představitelů seskupení OPEC+, které sdružuje členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další producenty v čele s Ruskem. To se uskuteční ve středu 2. února. Zároveň ale čekají i na další vývoj ve východní Evropě. Jak uvedl analytik z Nissan Securities Hirojuki Kikukawa, „všechna pozornost se nyní obrací na OPEC+ a na vývoj konfliktu mezi západními zeměmi a Ruskem v souvislosti s Ukrajinou“.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram