Okamžité platby již fungují ve třech bankách, ty mají asi 60% podíl na úhradách

Tři banky mají 59procentní podíl na úhradách a 53procentní podíl na počtu účtů, na které se již dají poslat peníze do několika vteřin. Zdůraznil to během setkání s novináři expert platebních systémů Národní banky Slovenska (NBS) Peter Holička.

Národní banka vidí úterní spuštění systému na Slovensku jako historický milník, díky systému dojde ke značnému zrychlení plateb. Holička vysvětlil, že jde o možnost hradit platby instantně, tedy do několika vteřin 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Maximální částka transakce je 100.000 eur. Výhodou je podle Holička i to, že takového okamžité platby jsou umožněny i do zahraničí v případě, že v dané zemi je konkrétní banka zapojena do tohoto systému. V současnosti jsou zapojeny banky z 26 evropských zemí.

Slováci tak nemohou poslat peníze do několika vteřin například na účty v Maďarsku, kde sice systém okamžitých plateb funguje, ale pouze uvnitř země. Do tohoto systému není zapojeno ani Chorvatsko. Jelikož sousední Česko nefiguruje v eurozóně, také je tato možnost pro Slováky omezená, protože v této zemi je do systému zapojena jen jedna banka.

Holička očekává rozšíření okamžitých plateb iu dalších českých bank, protože pro ně bude také důležité, aby byly konkurenceschopné a aby nenastal odliv klientů do bank poskytujících rychlé platby. Rozmach instantních plateb také podle NBS může ukrojit na platbách kartami, a to zejména v e-commerce sektoru.

Okamžité platby umožní zapojené banky podle Holičkových slov pro fyzické i právnické osoby. Není to však zatím možná alternativa platby v místě nákupu (například v obchodě, pozn. TASR). Podle Holičky je v tomto směru důležitá spolupráce bank s obchodníky, pro které by bylo výhodné mít likviditu hned, avšak samotný akt placení by nesměl trvat déle než dosud zažité způsoby, například karta, mobil, hotovost. „Směřuje to tam, ale nesmí to dělat tak, aby to nebylo user friendly (uživatelsky přijatelné, pozn. TASR),“ řekl Holička.

stack of multicolored credit cards on black background

Státní pokladna zatím do systému okamžitých plateb zapojena není, i když podle Holičky by to mělo své výhody. Slováci by tak mohli platit správní poplatky nebo daně za několik sekund.

Holička poznamenal, že klienti bank by v principu nemuseli nic proaktivně udělat (některé banky vyzvali k aktualizaci mobilních aplikací, pozn. TASR) a neměly by to pocítit ani finančně.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram