Na Ukrajinu začal proudit plyn ze západní Evropy přes Maďarsko

Ukrajina začala dovážet plyn ze západní Evropy přes Maďarsko. Oznámil to v úterý provozovatel ukrajinské plynárenské přepravní soustavy (GTSOU), který tak otevřel novou dodavatelskou trasu, jelikož hrozba války s Ruskem podkopává energetickou bezpečnost Kyjeva.

Ukrajina v roce 2020 obdržela 15,9 miliardy kubických metrů (m3) ze zahraničí včetně 4,2 miliardy m3 z Maďarska.

Dodávky z Maďarska se však zastavily poté, co Budapešť a ruský energetický gigant Gazprom loni v září podepsaly novou dlouhodobou dodavatelskou dohodu, která obchází Ukrajinu. Gazprom přepravuje plyn do Maďarska a tzn. jižní trasou po dně Černého moře přes Turecko, Bulharsko a Srbsko.

GTSOU v prosinci uvedl, že Ukrajina bude místo toho dovážet přes Maďarsko 8 milionů m3 plynu denně ze západoevropského trhu.

Ukrajinský provozovatel v úterý oznámil, že tato zásobovací linka je nyní aktivní na základě dohody o propojení, která zvýšila garantovanou dovozní kapacitu Ukrajiny o téměř 30%.

„Maďarská trasa se stala po Slovensku druhou garantovanou trasou dodávek plynu na Ukrajinu,“ uvedl na sociální síti Facebook šéf GTSOU Sergij Makogon.

Ukrajina má dohodu se Slovenskem o dodávce až 27 milionů m3 plynu denně, ale zastavila import touto cestou z nákladových důvodů.

Oil Or Gas Transportation With Blue Gas Or Pipe Line Valves On Soil And Sunrise Background

Makogon uvedl, že nová trasa přes Maďarsko nabízí Ukrajině i možnost dovážet zkapalněný plyn z terminálu v Chorvatsku.

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týden řekl, že se bude snažit zvýšit množství plynu, který jeho země dostává z Ruska, na úterních jednáních s prezidentem Vladimirem Putinem.

Orbán chce také s Putinem diskutovat o evropské bezpečnosti. Maďarsko má zájem na mírovém řešení patové situace na Ukrajině.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram