Růst aktivity ve výrobním sektoru eurozóny se v lednu zrychlil

Přispělo k tomu zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. Toto zlepšení však nebylo rovnoměrně rozloženo mezi členy euroregionu a továrny stále čelí velkým inflačním tlakům. Vyplývá to ze upřesněného průzkumu společnosti IHS Markit.

Podle konečných výsledků Markit index nákupních manažerů (PMI) z výrobního sektoru eurozóny v lednu vzrostl na pětiměsíční maximum 58,7 bodu z prosincových 58 bodů. Upřesněná hodnota indexu je nižší než 59 bodů při rychlém odhadu, ale stále se drží vysoko nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst aktivity v daném odvětví od poklesu.

Průzkum odhalil také, že dílčí index produkce, který je součástí kombinovaného PMI pro oba sektory – služby i výrobu – a považuje se za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví eurozóny, v lednu stoupl na 55,4 z 53,8 bodu.

„Zdá se, že výrobci v eurozóně odolají bouři způsobené variantám omikron nového koronaviru lépe než předchozím vlnám onemocnění COVID-19, přičemž firmy v lednu hlásí největší zlepšení produkce i objednávek za čtyři měsíce,“ řekl Chris Williamson, hlavní ekonom IHS Markit.

„Zlepšení však není v žádném případě rovnoměrně rozloženo v celé eurozóně, oživení růstu v Německu, Nizozemsku a Rakousku kontrastuje se zpomalením v Itálii, Francii a Řecku a stagnací ve Španělsku,“ dodal.

Nejvyšší PMI výrobního sektoru zaznamenalo v lednu Rakousko, a to 61,5 bodu, což je jeho největší hodnota za čtyři měsíce. Následovaly Nizozemsko s 60,1 bodu (dvouměsíční maximum), Německo s 59,8 bodu (méně než 60,5 bodu při rychlém odhadu, ale pětiměsíční maximum), Irsko s 59,4 bodu (dvouměsíční maximum), Itálie s 58,3 bodu bodu (11měsíční minimum), Řecko s 57,9 bodu (šestiměsíční minimum), Španělsko s 56,2 bodu (stagnace) a Francie s 55,5 bodu (tříměsíční minimum)

I ceny vstupních surovin pokračovaly v lednu v růstu, i když pomalejším tempem než v prosinci. Továrny přenesly větší část tohoto břemene na spotřebitele. Index výrobních cen se vyšplhal na 72,7 bodu ze 70,2 bodu v prosinci, což je druhá nejvyšší hodnota téměř za dvě desetiletí.

High angle view of cars on production line in factory. Many robottic arms doing welding on car metal body in manufacturing plant. Image in 3D render.

Podle ekonomů bude inflace v eurozóně v roce 2022 vysoká déle, než se původně očekávalo, co by mohlo přimět Evropskou centrální banku, aby zpřísnila svou politiku, když současná vlna pandemie způsobená variantou omikron pomine.

ECB, která se sejde ve čtvrtek (4. 2.), dosud odolávala výzvám na přísnější měnovou politiku, přičemž stále opakuje, že tlaky na ceny se letos zmírní.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram