Proč si lidé méně kupují nemovitosti


Nemovitosti patřily a stále patří k velmi lukrativním investicím, jež přinášejí nemalý výnos. Ne každý si však tento typ ukládání peněz může dovolit. Zejména ne v současné době, kdy se potýkáme se začínající recesí, vysokou inflací i neustále narůstajícími cenami energií. Ostatně právě tyto faktory jsou viníky snížené poptávky po nemovitostech.

Ceny energií a nastupující recese nejsou jedinými důvody současné situace

Aktuální zimu na realitním trhu však nemůžeme hodit pouze na nastupující ekonomickou krizi. Vzrůstající ceny energií a touha šetřit v době, kdy inflace stoupá ke svým rekordním hodnotám, mají na trh s nemovitostmi největší vliv. Vedle těchto faktorů však nacházíme řadu dalších vjemů, které nesmíme opomenout.

Zpřísnění hypoték i vysoké úroky

Hypotéky jsou dalším faktorem. Není to tak dávno, co hypoteční úvěry po stránce úroků hledaly své pomyslné dno. Od té doby však uplynula řada měsíců, během kterých došlo k výraznému zdražení. Výše úroků vzrostla stejně rychle jako pozdější inflace, což řadu zájemců odradilo od koupě vysněné nemovitosti (minimálně ty, kteří si nestihli vzít úvěr v době, kdy úroky byly stále ještě atraktivní či výhodné).

Vysoké úroky a také zpřísnění hypoték přispěly k tomu, že si lidé kupují nemovitosti čím dál méně. Odrazuje je jak nutnost vyšších příjmů, tak větší cifra, která nám musí dřímat v kapse jako rezerva, pakliže si rodinný dům či byt chceme pořídit. A to se stalo pro řadu zájemců nemožné.

Jedno bezprecedentní období za druhým

Je nyní pouze otázkou, co se bude na nemovitostním trhu dít a jak k tomu budou přistupovat bankovní instituce. Reality zažívají v posledních letech jedno zajímavější období než druhé, počínaje ochlazením během pandemie, pokračujíc válkou na Ukrajině, která zdražila energie, (ne)končíc nastupující recesí.

Odborníci a analytici očekávají snížení cen nemovitostí způsobené nízkou poptávkou, hypotéky se však mají stále držet na nevýhodné úrovni. Půjčka ihned tedy nastoupí do hry a alespoň jako část umožní zájemcům přiblížit se snu o vlastním bydlení.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram