Díky inflaci stouply úroky na spořicích účtech. Jsou výhodné

Spořicí účty jsou stále v módě. A díky velmi rychle rostoucí inflaci stoupají i úroky nejen u hypoték, ale právě i u spořicích účtů. Vyplatí se tedy více než dříve?

Co je to spořicí účet?

Spořicí účet si můžete založit u banky, u které máte vedený svůj běžný účet. Peníze na spořicím účtu nejsou vázány a vy je tak můžete kdykoliv zase vybrat a použít. Obvykle si ho můžete také zobrazit ve svém internetovém bankovnictví a mít tak přehled o tom, kolik máte našetřeno a jaké se vám připisují úroky.

Na spořicí účet si lidé obvykle odkládají peníze ze dvou důvodů. Tím prvním je vyšší úrok než na účtu běžném. Úročení je sice vždy nižší než samotná inflace, nicméně je stále vyšší než úročení na běžném účtu.

Tím se pomalu dostáváme ke druhému důvodu, proč si lidé peníze takhle odkládají. A ten je čistě psychologický. Lidé nemají své peníze po ruce a tudíž je menší pravděpodobnost, že je utratí. Funguje tedy jako taková virtuální pokladnička.

Je spořicí účet výhodný?

Úroky se u spořicích účtů obecně pohybují velmi nízko. V současné době jsou ale na svém vrcholu a dosahují kolem 5 %. Sice to vypadá velmi krásně, ale jak jsme již zmínili, k inflaci tento úrok nedosáhne. A tak vám pomůže spíš s tím, aby vaše finance ztrácely hodnotu o něco pomaleji. Což není úplně k zahození, pokud nechcete své peníze investovat a vázat na nějakou konkrétní dobu. Tímto způsobem mohou vaše peníze dobu vysoké inflace relativně bezpečně „přečkat“.

K čemu je tedy dobré mít spořící účet?

Jak již název napovídá a jak jsme zmínili již o pár odstavců výše, spořicí účet vám velmi usnadní vaše spoření. Pokud máte cíl našetřit si na auto či na dovolenou, spořicí účet vám k tomu pomůže. Vypočítáte si, kolik peněz jste měsíčně schopni odložit. Pokud budete mít dostatek sebekázně a potřebnou částku opravdu budete měsíčně do svého virtuálního prasátka posílat, bude částka čím dál vyšší a vy čím dál blíž ke svému cíli. Navíc se vám peníze každý měsíc lehce zhodnotí.

Pokud se dostanete do svízelné finanční situace a nebudete chtít vybírat peníze ze spořicího účtu, produkty jako je půjčka online vám mohou pomoci.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram