Česká ekonomika vzrostla v loňském roce o více než 3 %

Po poklesu v roce 2020 zaznamenala česká ekonomika loni růst o více než 3%. Poukázaly na to předběžné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). Přesto však výkon z předkrizového roku 2019 ještě nedosáhla.

Jak uvedl server novinky.cz, který se odvolal na údaje ČSÚ, hrubý domácí produkt (HDP) Česka vzrostl v roce 2021 o 3,3 %. Ve 4. čtvrtletí dosáhl meziroční růst 3,6 % a mezičtvrtletní 0,9 %.

„Navzdory růstu ekonomiky se výkonu z roku 2019 ještě dosáhnout nepodařilo. Růst táhla výhradně domácí poptávka. Nejvíce k tomu přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob,“ řekl Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Z odvětví se pod růst HDP podepsal zejména průmysl, kromě něj však i obchod a doprava. Částečně k růstu ekonomiky přispěly služby v oblasti ubytování a pohostinství či zdravotní a sociální péče.

Mezičtvrtletní růst podpořil zejména zahraniční poptávku. Na tom se podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka podepsala lepší situace v automobilovém průmyslu.

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera jsou čísla ČSÚ nad očekávání příznivá. Například ministerstvo financí ve své poslední prognóze očekávalo stagnaci, Česká národní banka dokonce pokles o 1%. Zároveň však podotkl, že odhady byly dost nejisté a stále se nejedná o finální číslo. Může tak dojít k revidování oběma směry.

Warm Glow of the Sunset Over the City of Prague

Seidler zároveň mírní optimismus iv souvislosti s dalšími měsíci. „Problémy v subdodavatelských řetězcích se podle některých předstihových indikátorů mírně zlepšily, pořád se však počítá s tím, že v 1. pololetí letošního roku budou růst brzdit,“ řekl. Pokračujícím rizikem zůstává podle Seidlera i pandemická situace, i když negativní důsledky dalších vln na ekonomický růst postupně slábnou. Dále bude na růst negativně působit i vysoká inflace, která bude nepříznivě zasahovat do spotřeby domácností. V letošním roce očekává Seidler růst ekonomiky kolem 3,5 %.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram