Zdražování energií: Poptávka po zemním plynu v Evropě letos zřejmě klesne

Jak poznamenává Mezinárodní energetická agentura (IEA), zoufalé snahy o co nejrychlejší defosilizaci všech energetických zdrojů v Evropě se v mnoha zemích začaly prosazovat v nesprávný čas.

„Celosvětové úsilí o řešení klimatických změn vede k rychlé elektrifikaci mnoha koncových uživatelů od dopravy až po průmysl, což vede k masivnímu nárůstu poptávky po energii, jakož ik potřebě vyrábět co nejvíce z obnovitelných zdrojů. Výsledkem je dramatická transformace energetických systémů na celém světě.“

Jak ukazuje následující mapa, východní Evropa zůstává do značné míry závislá na uhlí při výrobě elektřiny, zatímco zemní plyn je i nadále dominantním v dodávkách energie pro mnohé země.

Zdražování energií: Poptávka po zemním plynu v Evropě letos zřejmě klesne

Poptávka po zemním plynu v Evropě letos zřejmě klesne, její vysoké ceny totiž zvyšují konkurenceschopnost uhlí na výrobu elektřiny. Ve své čtvrtletní zprávě o trhu s plynem to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V loňském roce se podle ní spotřeba plynu v Evropě zvýšila o 5,5 procenta na 552 miliard kubických metrů. Růst poptávky po zemním plynu v Asii by pak mohl zpomalit.

V letošním roce IEA očekává v Evropě pokles poptávky po zemním plynu přibližně o 4,5 procenta na 527 miliard metrů krychlových, částečně v důsledku snížení spalování plynu v energetice. To by mohlo ve srovnání s loňským rokem klesnout o šest procent.

„Očekává se, že výroba elektřiny z plynu bude klesat v souvislosti s výrazným rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Vysoké ceny plynu nadále snižují jeho konkurenceschopnost vůči uhlí při výrobě elektřiny,“ uvedla agentura.

Ceny zemního plynu v Evropě a v Asii loni vystoupily na rekordní hodnoty, ve Spojených státech vzrostly na nejvyšší úroveň za posledních deset let. Přispěla k tomu snížená nabídka, nízké zásoby, výpadky infrastruktury a konkurence dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG). Ceny uhlí v Evropě sice také stouply, ale za nárůstem cen plynu zaostaly. Z hlediska krátkodobých mezních nákladů je proto výhodnější využívat k výrobě elektřiny uhlí. Vysoké ceny plynu podle IEA přetrvají do poloviny roku. Potom by mohly klesnout, pokud se zlepší dostupnost dodávek.

A gas cylinder or tank is a pressure vessel for storage and containment of gases at above atmospheric pressure.

Za zvýšenými cenami zemního plynu stojí nižší dodávky z Ruska spolu s obavami z přerušení dodávek v případě sankcí proti Rusku. Evropské země, které si mohou vybrat mezi spalováním plynu a uhlí, tento stav motivuje k využívání uhlí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram